אולם זוהי רק חלק מהתמונה. במיוחד בשיטות אבחון לא פולשניות המבוססות על תצפית בגלגל העין או בלובן העין, יש בהחלט מקום גם לאבחון עצמי.

13951622_xxlרבים מקבלים כעובדה מוגמרת שאבחון של מחלות יכול להיעשות אך ורק על ידי אנשי מקצוע מוסמכים. אכן, מגוון רחב של בעיות אורגניות באיברים שונים, כמו גם סיבות לכאבים, דלקות, נטייה לאלרגיות, עייפות קיצונית, גורמי סטרס ועוד אינספור דוגמאות אחרות ניתן לאבחן ביעילות לאחר פניה למומחה.

אולם זוהי רק חלק מהתמונה. במיוחד בשיטות אבחון לא פולשניות המבוססות על תצפית בגלגל העין או בלובן העין, יש בהחלט מקום גם לאבחון עצמי.

אבחון עצמי ומפות אירידיולוגיות

מדע האירידיולוגיה הגיע לרמה גבוהה של דיוק מדעי לאחר שחוקרים ומטפלים בתחום הצליחו לייצר מפות מפורטות. המפות הללו מסייעות למאבחן, בין אם יהיה זה איש מקצוע ובין אם יהיה זה אדם מן השורה, לקשר בין אזורים שונים בקשתית לבין אזורים ואיברים שונים בגוף. כך, מציינות המפות האירידיולוגיות אילו אזורים שבקשתית מקושרים ללב ולמערכת הדם, אילו אזורים מייצגים את מערכת הרבייה, אילו אזורים מיצגים את שטח פני העור, אילו אזורים מיצגים אזורים ואיברי פנים כמו הכבד, הכליות וכדומה. אי סדירויות או כתמים באזורים השונים מצביעים לרוב על בעיה או נטייה למחלה או ליקוי.

כאשר מצטיידים במפה אירידיולוגית זהו למעשה השלב הראשון בתהליך האבחון העצמי. לאחר מכן כל מה שצריך לעשות הוא להצטייד בפנס כיס פשוט שיש בבית או שניתן לרכוש אפילו בשקלים ספורים. עם הפנס ניגשים למראה ופשוט מאירים לתוך גלגל העין, לעבר אזור הקשתית. כעת יש לבחון היטב היטב את צבעה של הקשתית וחשוב מכך – את האחידות של האזורים הצבעוניים. חשוב לשים לב לכל אזור שבו האחידות הטבעית של הטבע נפגמת. חשוב לשים לב האם מתגלים כתמים מסוימים שצבעם כהה וכן האם יש נקודות או אי סדירויות אחרות.

במידה ואכן מתגלים אזורים חשודים או סימנים לחוסר אחידות בצבע העיניים, כתמים או אזורים מטושטשים (שנקראים בלשון האירידיולוגית המקצועית בשם "לקונות") יש להעיף מבט במפה האירידיולוגית. נדגיש ונאמר שיש מפות אירידיולוגיות לעין ימין ויש מפות שמיועדות לעין שמאל. על ידי השוואת המיקום של אזור ובו לקונות לאזור המשורטט במפה ניתן להסיק באיזה מקום בגוף קיימת חולשה מובנית (גנטית) או חלילה מקננת כבר מחלה.

יש להוסיף ולומר שאבחון מקצועי יוכל בדרך כלל להוות תוספת חשובה, בזכות ניסיון קליני מצטבר. איש מקצוע בעל ניסיון יוכל לענות לא רק על השאלה האם קיימת בעיה אלא גם מהי רמת ההתקדמות של המחלה או הפגיעה. זאת ועוד, חלק מהאירידיולוגים שפועלים גם כמרפאים יכולים לאחר האבחון להציע תוכנית טיפולית טבעית, שתותאם במיוחד לתוצאות האבחון.

אבחון עצמי ואפליקציות

מכיוון שאנו חיים בעידן טכנולוגי, שיטת האבחון שהוצגה לעיל איננה היחידה ויש גם אבחון עצמי המבוסס על אפליקציות. אבחון כזה מצריך דבר אחד מרכזי מלבד הורדת האפליקציה למכשיר הנייד. דבר זה הינו ביצוע צילום של העין באמצעות המכשיר הנייד באופן מדויק כך שהתוכנה למעשה תקבל כקלט את כל הקשתית, ברזולוציה המתאימה. לאחר שהאפליקציה קלטה את הצילום של הקשתית כל מה שנותר הוא להניח לתוכנה לעבד את הנתונים ולהשוות אותם למפות אירידיולוגיות שהוטמעו בתוכנה. בתוך זמן קצר מספקת האפליקציה פלט אודות הממצאים האישיים בראי האירידיולוגיה.

לסיום, חשוב להעיר שגם לא מעט אירידיולוגים מקצועיים עושים שימוש בכלי תוכנה מקצועיים בתהליך האבחון. עם זאת, התוכנה המקצועית אמינה הרבה יותר וקריאת התוצאות מבוססת על ניסיון קליני שאין לו תחליף. לכן, אבחון עצמי יכול להתאים כשלב ביניים, בדרך לקבלת תשובות מוסמכות יותר ומקצועיות יותר מאירידיולוג (בפרט כאשר יש סימנים בגלגל העין שראוי להעמיק בהם).

 

 

דילוג לתוכן