אירידיולוגיה בקופת חוליםאירידיולוגיה – אבחון באמצעות קשתית העין – היא לא השיטה הראשונה שאנחנו חושבים עליה כאשר אנחנו מדברים על רפואה אלטרנטיבית. היא מהווה חלק בלתי נפרד מהטיפולים האלטרנטיביים המוצעים כיום, אבל עדיין נראה שאנחנו שומעים עליה פחות מאשר רפואת המזרח או נטורופתיה לדוגמא.

הבסיס לשיטה הזו הוא האמונה שבאמצעות התבוננות מושכלת בקשתית עינו של האדם – תוך דגש על התבניות, הגוונים והתכונות שלה – ניתן ללמוד על בריאות האדם או אפילו על חלק מהנטיות הגנטיות שלו.

בדומה לרוב הטיפולים מקשת הרפואה האלטרנטיבית, גם במקרה של אירידיולוגיה לא תמצאו קונצנזוס מוחלט ביחס אליה בקרב המוסדות הרפואיים הרשמיים. האם זה אומר שאנחנו כן יכולים לצפות לקבל כיסוי של אבחונים אירידיולוגיים במסגרת אחת מקופות החולים?

הכיסויים של קופות החולים

לכל אחת מארבע קופות החולים הפועלות בישראל – קופת חולים כללית, קופת חולים לאומית, קופת חולים מאוחדת ומכבי שירותי בריאות – יש מספר פוליסות שניתן לבחור מהן. כלל האצבע הוא שככל שמשלמים פרמיה חודשית גבוהה יותר כך זכאים לרשימה רחבה יותר של כיסויים, שיכולים ללבוש מספר צורות.

האופן הראשון בו קופת החולים יכולה לסייע הוא בהפניית המבוטח שלה למרפאות או לגורמים רפואיים המקיימים עמה הסדר. כאשר המבוטח עושה את התהליך דרך קופת החולים הוא עתיד לקבל הנחות משמעותיות על עצם האבחון או הטיפול.

ההטבה הזו יכולה להיות הנחה במחיר הטיפול, ביצוע של הטיפול תמורת תשלום השתתפות עצמית בלבד או תשלום מלא וקבלת החזר מקופת החולים לאחר מכן. לקופות החולים יש בשנים האחרונות יותר ויותר מטפלים אלטרנטיביים שהן משתפות איתם פעולה, כך שיש יותר אופציות עבור המבוטחים.

לצד זה קיימת אפשרות לעבור את הטיפולים דרך קופת החולים. מטפלים דרך הקופה, ולפעמים גם מרכזי רפואה משלימה שהיא מנהלת או שותפה בניהולם, הם אלה שלוקחים את המושכות הטיפוליות. כך למשל כללית פתחה בשנים האחרונות מספר מרכזי רפואה משלימה באזור המרכז.

נכון להיום: אין כיסוי ישיר

בשנים האחרונות אנחנו רואים שקופות החולים מעניקות לטיפולים אלטרנטיביים חשיבות גדולה פי כמה ביחס לעבר. הן מעניקות יותר סבסודים על טיפולים אלטרנטיביים, מה שלא היה קיים לפני מספר שנים, ולעיתים אף פותחות בסניפים שלהן מרכזי רפואה אלטרנטיבית. עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שנכון לנקודת הזמן הנוכחית המהפכה הזו עוד לא הגיע לשדה המשחק של אירידיולוגיה.

סקירה של הפוליסות הקיימות בקופות החולים נכון להיום מראה שאין התייחסות ממשית לנושא האירידיולוגיה. לא מצאנו אפשרות לקבלת הנחות על טיפולים בביטוחים הקיימים, כשגם קופות החולים טרם גיבשו מדיניות ברורה בנושא.

גם כאשר קופת החולים פועלת באופן ראוי מבחינת המענה האלטרנטיבי שלה, הוא מתמקד לרוב בתחומים דוגמת דיקור סיני, שיאצו או רפלקסולוגיה. בבדיקה שערכנו לא מצאנו כל אפשרות לקבל אבחונים בשיטת האירידיולוגיה בתעריף מוזל דרך קופות החולים. אלו הן חדשות שאינן מעודדות יתר על המידה עבור הרבים השוקלים לעבור אבחון בשיטה זו.

יחד עם זאת, יכול מאד להיות שכבר בשנים הקרובות אנחנו נראה שינוי משמעותי מהבחינה הזו בישראל. אירידיולוגיה הופכת לשיטת אבחון פופולארית הרבה יותר, בדומה לרפואה האלטרנטיבית כולו.

עולם הרפואה הוא עולם של היצע וביקוש, כך שייתכן מצב בו בעקבות ביקוש של מבוטחי קופות החולים לאבחונים אירידיולוגיים יתחיל להיות מסופק מענה רחב יותר מהבחינה הזו. אנחנו ממליצים לכל מי שמעוניין לעבור אבחון המבוסס על קשתית העין לסקור את הפוליסה שלו, אחת למספר חודשים, ולראות האם דבר מה השתנה בה.

דילוג לתוכן