86537644אירידיולוגיה נחשבת לחלק חשוב בשדה הרפואה המשלימה של ימינו. כבר בימי קדם נהגו מרפאים שונים לאבחן מצבים רפואיים על פי הסתכלות בעין וכך גם בהקשר של מציאת המקור לתסמינים שונים.

החל מכאבים, דרך נדודי שינה וכלה בחום, קשיי עיכול, אי שקט, ירידה במשקל, שינויים בדופק ועוד. עם הזמן הפכה האירידיולוגיה מתחום איזוטרי לתחום המבוסס על תצפיות ועל כלים מדעיים שיטתיים.

כיום ידועות מפות אירידיולוגיות מבוססות היטב המתארות כיצד ניתן לראות בקשתית שבעין את אופן התפקוד של איברים שונים, של מערכות שונות (כגון מערכת הנשימה, המערכת ההורמונלאית) העור, השלד וכדומה.

למי שרוצה לדעת יותר ולמי שתוהה האם אירידיולוגיה יכולה להתאים עבורו או עבור בני משפחתו נציג להלן שאלות נפוצות ותשובות חשובות וממצות.

למי השיטה מתאימה?

אבחון על פי עקרונות האירידיולוגיה יכול להתאים הן כדרך למניעת מחלות, הן כדרך למציאות הגורמים והסיבות לתסמינים שונים, הן כדרך למיקוד והשגת שלוות נפש לאנשים הסובלים מחוסר מנוחה, חרדות או דיכאון והן במקרים נוספים.

מומחים לאירידיולוגיה מסוגלים לאבחן את מצבם הכללי של מבוגרים, בני נוער וילדים על מנת לאתר ליקויים או רגישות באיברים כאלה או אחרים גם אם אין להם בשלב זה סימפטום ברור. גם כאשר ישנם סימפטומים ברורים אך הסיבה אליהם טרם הובררה די הצורך – ניתן להסתייע באבחון זה. בדומה לשיטות אחרות של אבחון ורפואה אלטרנטיבית.

אירידיולוגיה שמה דגש על תהליכים לא פולשניים, על בדיקה שלא כרוכה באי נוחות ואיננה כוללת תופעות לוואי. השיטה מתאימה מאוד לכל מי שרוצה לקבל חוות דעת נוספת, לכל מי שמאמין בעקרונות הוליסטיים ולא בפתרון נקודתי לבעיות עמוקות.

בין היתר מיועדת האירידיולוגיה לאבחן וסייע לאנשים הסובלים מתופעה אחת או יותר של:

בנוסף, אירידיולוגיה מועילה גם לסובלים מפטריות, מחלות עור, דלקות או אלרגיות, אקנה, ברונכיטיס, כאבי גב, בצקות, צרבות, עודף רעלים בכבד או בדם, קנדידה ועוד.

איפה אפשר לעשות את הטיפולים?

אבחון וטיפול על פי עקרונות האירידיולוגיה ניתן לבצע בקליניקות מתמחות בכל רחבי הארץ. חשוב לשים לב שישנן קליניקות שמציעות מגוון רחב של אבחונים וטיפולים הוליסטיים ויש כאלה שמתמחות אך ורק באירידיולוגיה. עוד נדגיש שיש אירידיולוגים שמתמקדים באבחון בקשתית העין ויש כאלה שמשלבים גם אבחון בלובן העין. יש קליניקות שבהן פועלים על פי מפות אירידיולוגיות בשיטות קלאסיות ויש מקומות שבהם נעשה שימוש בכלים ממוחשבים ובעקרונות נוספים של שינויי תבניות במראה העין לאורך זמן.

נכון להיום, אירידיולוגיה נחשבת לתחום מתפתח ברפואה המשלימה וזמינות הטיפולים והאבחונים רבה מתמיד. לפני הפניה לטיפול כדאי לברר את מידת ניסיונו של המטפל ולברר על הידע הקליני שלו והעקרונות שבהם הוא מאמין ולפיהם הוא מטפל.

מהן היתרונות של השיטה?

לאירידיולוגיה ישנם כמה וכמה יתרונות חשובים. בין היתרונות המרכזיים:

עד כמה האירידולוגיה מדויקת?

שאלה חשובה ביותר היא עד כמה, בעצם, האירידיולוגיה מדויקת. האירידיולוגיה נחשבת למדויקת מאוד שכן היא מבוססת על טכניקה בדוקה ועל הצטברות של גוף ידע ניכר לאורך מאות בשנים. בעיקר לאחר הופעת המדע המודרני, כאשר החלו לפתח מפות מדויקות יותר של קשתית העין וכאשר נמצאו מתאמים בין תסמינים ומחלות לבין מבנה הקשתית, גווני הקשתית וקיומם של סימנים ולאקונות, השתפר הדיוק לאין ערוך. מספר המטופלים שזכו להקלה, לפתרון ולמזור התרחב מאוד וכמעט לכל אחד יש לאירידיולוגיה מה לתרום ומה לשפר מבחינת סגנון החיים, התזונה, סילוק הרעלים מהגוף, חיזוק מערכות שונות וכן הלאה.

מה עלות הטיפול?

בדומה לחלק ניכר מהטיפולים האלטרנטיביים והטבעיים, האירידיולוגיה לא נכללת עדיין בסל הבריאות ולכן העלות ממומנת על ידי המטופלים באופן מלא. יחד עם זאת, האבחון והטיפול נעשים על פי רוב בסדרת מפגשים ממוקדת, עם קבלת מענה אפקטיבי ובעלות סבירה למדי.

יש לציין שלא קיים מחירון מדויק לטיפול האירידיולוגי והדבר תלוי בין היתר גם במידת הניסיון והמקצועיות של האירידיולוג וגם במשך הטיפול הנדרש. עבור חלק ניכר מהמטופלים, עלות הטיפול סובבת סביב מאות שקלים לשניים או שלושה מפגשים כאשר לסדרת טיפולים ארוכה יותר (במידה ויש צורך בבניית תוכנית טיפולים מתמשכת) המחיר יהיה גבוה יותר (אך נמוך יותר לכל טיפול בנפרד). גם במידה ונדרשים מפגשים נוספים מעת לעת להמשך טיפול ומעקב – העלות לכל מפגש יורדת על פי רוב.

אירידולוגיה בקופות החולים – האם אפשרי?

למרות שלא מעט רופאים רואים את התועלת שמצויה באבחון ובטיפול על פי עקרונות האירידיולוגיה, טרם קיים שיתוף פעולה משמעותי בין קופות החולים השונות לבין אירידולוגים מומחים באופן סדיר. סביר להניח שכפי שקרה בטיפולי שיאיצו, רפלקסולוגיה, דיקור סיני וכיוצא באלה, ישתלבו בהמשך גם אירידיולוגים בקופות החולים ויקיימו הסדרים שונים עם קופת חולים מכבי, כללית, לאומית ומאוחדת.

דילוג לתוכן