987להורמונים יש משמעות רבה מאוד בתהליכים שונים המתרחשים בגוף האדם, לרבות ויסות חילוף החומרים. פעילות הורמונלית, המתבצעת באמצעות המערכת האנדוקרינית לוקחת חלק בחילוף חומרים תקין.

בנוסף לשמירת חום גוף תקין, התפתחות גופנית ומינית תקינה, מערכת המין, פעילות השרירים, איזון השומנים בדם, איזון רמות הסוכר, פוריות ועוד.פעילות לא תקינה או פגומה של המערכת האנדוקרינית יכולה להביא לשורה שלימה של תסמינים ומחלות, חלקן קלים יחסית ואילו אחרים – קשים הרבה יותר.

באמצעות אירידיולוגיה, דהיינו אבחון על פי מפות קשתית העין, ניתן למצוא את הסיבות והגורמים למגוון ביטויי חולי וחוסר תקינות. באמצעות הקשתית ניתן לראות מתי הבעיה נובעת מתפקוד לקוי של בלוטת התריס (דבר שעשוי להוביל למשל להשמנה חולנית), מתי יש בעייתיות בהפרשת קורטיזול, מתי קיים סיכון מוגבר לחלות בסוכרת בשל תפקוד לקוי של הלבלב.

אירידיולוגיה יכולה גם לאבחן ולסייע במציאת פתרון כאשר עייפות כרונית ותשישות נפשית הן תוצאה של פעילות יתר או חסר בפעילות המערכת האנדוקרינית. גם הזדקנות מואצת, רגישות כללית למחלות וסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם קשורים בפעילות פנימית של המערכת האנדוקרינית. זיהוי מתאים באופן לא פולשני יכול להיות חשוב ביותר במניעה, בשיקום וכן בריפוי ובחיזוק.

באמצעות אירידיולוגיה ניתן בבין היתר לאתר ולהתמודד עם מצבים כגון:

השמנת יתר

קל להאשים את הכניעה לפיתויים מתוקים, לפחמימות או למזון עתיר שומנים כאשר מדברים על השמנה ובפרט על השמנת יתר. אין ספק שהשמנת יתר עשויה להתרחש בשל מאפיינים גנטיים, תזונה לקויה, חוסר עיסוק בספורט ואפילו בשל שימוש בתרופות שונות ובשל מצבים רגשיים כגון לחץ או דיכאון. עם זאת, חשוב להדגיש שגם תפקוד לקוי של המערכת האנדוקרינית בהחלט יכול להוביל להשמנת יתר גם ללא תלות בכל גורם אחר.

באמצעות אבחון מקצועי בגלגל העין יכול מומחה לאירידיולוגיה לגלות מתי בעיה של השמנה נובעת מתפקוד לקוי של בלוטות המערכת האנדוקרינית. כאשר מגלים שיש תפקוד לקוי של בלוטת יותרת המוח, בלוטות יותרת הכליה או התריס ניתן להתמודד נכון וטוב יותר עם עודף המשקל. התמודדות זאת צריכה להיות שונה ממצבים שבהם מאובחנת השמנת היתר כתגובה לבעיה רגשית או מתוך סיבה אחרת. האירידיולוג יכול להתאים למטופל תכנית תזונה נכונה ולשפר את מצבו.

כולסטרול גבוה

עובדה בדוקה וידועה היא שכולסטרול גבוה מהווה גורם סיכון ראשון במעלה להופעת מחלות שונות של הלב ושל כלי הדם. אבחון נכון של כולסטרול גבוה וחשוב מכך – אבחון הסיבות למצב זה באמצעות שיטות יעילות של אבחון בלובן העין או בקשתית יכולים להקטין את הסיכון לחלות במחלות קשות ואף קטלניות.
התקפי לב, חסימות בעורקים, שבץ, כל אלה הם דוגמאות למצבים שניתן להתמודד עימם גם באמצעות שינוי באורח החיים וגם באמצעות שיטות ריפוי טבעיות. חשוב גם להוסיף שלכולסטרול בכמות תקינה בגוף יש חשיבות רבה בין היתר בתפקוד המערכת ההורמונלית וספיגת וויטמינים.

מונח זה מציין על פניו מצב של יתר ליפידים בדם. לעיתים המשמעות היא שאדם זה או אחר סובל משומנים בדם אולם יש בכך גם כדי לציין מצבים שונים על יתר או עודף בדם, גם של חומרים אחרים. במקרים רבים מצוי אדם הסובל מהיפרליפידמיה בסיכון מוגבר לחסימה בעורקים, אוטם שריר הלב, אירוע מוחי.

זיהוי מוקדם יכול להיות חשוב ביותר בהארכת תוחלת החיים ומניעת סימפטומים קשים רבים. זיהוי אפשרי באמצעות אירידיולוגיה בלתי פולשנית, דבר שיכול לגרור אחריו גם מענה טבעי ומשלים.

אבחון של שומנים בדם מחייב על פי רוב שינוי תזונתי. גם ניקוי הדם מרעלים שונים יכול לסייע מאוד וכך גם טכניקות נוספות של רפואה טבעית. זיהוי בשלב מוקדם באירידיולוגיה יכול לאפשר גם למי שסובלים מנטייה גנטית לעודף שומנים בדם לנקוט בדרך חיים מתאימה שתימנע שורה שלמה של מחלות בכלי הדם, סוכרת ועוד.

היפותירואידיזם

תפקוד לקוי של חלק מהבלוטות של המערכת האנדוקרינית יכול לבוא לידי ביטוי במצב של תת פעילות הנקרא גם היפותירואידיזם (תפקוד חסר של בלוטת התריס). לעיתים, המקור של התפקוד הלקוי הינו בכמה אזורים במוח עצמו ולעיתים אחרות הבעיה היא בבלוטת התריס או בבלוטת יותרת המוח.

היפותירואידיזם מאופיין כהפרעה הורמונלית והדבר יכול להיות מלווה בתסמינים מגוונים לרבות עודף משקל, חוסר דם, פגיעה בשרירים, חוסר איזון של מלחים בדם, לחץ דם לא תקין. ישנם חולים שמדווחים על אי שקט, כאבים בשרירים, כאבי בטן ועצירות ועוד. באמצעות אירידיולוגיה ניתן לגלות מתי תסמינים שונים מקושרים לבעיה הורמונלית מסוג זה כך שניתן לקבל טיפול יעיל ואיכותי יותר, גם בשיטות טבעיות של רפואה אלטרנטיבית וגם בשיטות אחות.

היפרתירואידיזים

זהו תפקוד יתר של בלטות התריס. גם כאן מדובר במצב לא תקין של המערכת האנדוקרינית, שמתבטא בתפקוד גבוה מדי של בלוטת התריס ועודף הפרשה של הורמונים. מצב זה יכול לבוא לידי ביטוי כתוצאה ממחלות מסוימות וכן כתגובה דלקתית או שימוש יתר בתרופות שונות.

תפקוד יתר של בלוטת התריס חשוב לזהות נכון שכן הדבר מתבטא בתסמינים מגוונים שיכולים להיות פיזיים או רגשיים. ידיים רועדות, עצבנות, חרדה, דופק מואץ, ירידה בלתי מוסברת במשקל, מעי רגיז, עייפות קשה, תחושה של חולשה, ירידה בזיכרון ואף שינויים בווסת. אירידיולוגיה יכולה להסביר מתי התסמינים אכן נובעים מבעיה של ממש במערכת האנדוקרינית ומתי מדובר על תסמינים שסיבתם שונה. זהו צעד חיוני בדרך לטיפול איכותי.

סוכרת

ישנה טעות רווחת שרואה בסוכרת מחלה מולדת בלבד, כזאת שנובעת מסיבות גנטיות ותו לא. למעשה, הוכח שלמרות שיש חולים הסובלים מסוכרת מגיל צעיר ובשל סיבות גנטיות, קיימת עליה של ממש במספר החולים שסובלים מכך בשל אורח חיים לא תקין. העלייה בצריכת הסוכר כמו גם צריכת יתר של פחמימות פשוטות, במיוחד בעולם המערבי, פוגעת קשה בפעילות המערכת האנדוקרינית. כאשר מוסיפים לכך גם את המחסור הניכר בפעילות גופנית מקבלים עליה מדאיגה בתפוצת מחלת הסוכרת.

אצל אחוז ניכר ביותר מחולי הסוכרת מדובר במחלה חבויה, לעיתים לאורך שנים. מכיוון שאין תסמינים ברורים וניכרים עד לשלב מתקדם של המחלה ניתן בהחלט לסבול מסכרת קלה שהולכת ומחמירה בלי שחשים בכך עד שחשים כאבים עזרים ברגל, סחרחורות, ירידה ביכולת הראיה.

אבחון זהיר של קשתית העין על ידי אירידיולוג מומחה יכול לאפשר זיהוי ברור של מחלת הסוכרת גם בשלב ראשוני. זהו צעד חשוב כמוטיבציה לשינוי אורך חיים, ניקוי הגוף מרעלים, ביצוע פעילות גופנית. באמצעות אירידיולוגיה וטיפול נכון הנגזר מכך ניתן לסייע גם לסובלים מסוכרת קשה ולא פעם – ניתן להגיע לאיזון רמות הסוכר ואפילו הבראה מוחלטת.

פרולקטינומה

עודף פרולקטין בדם או פרולקטינומה הם שני מצבים נוספים של תפקוד לקוי של המערכת האנדוקרינית. לעיתים, הדבר בא לידי ביטוי ביצירת גידול בלוטת יותרת המוח. לעיתים אחרות יתקיים מצב של עודף פרולקטין עם תופעות לוואי שונות. בין היתר הדבר מקושר עם מחלות ותסמינים כמו אי סדירות בווסת, חולשה בעצמות ואוסטאופורוזיס, גידול חזה בגברים, ירידה בפוריות, הפרשה לא סדירה של הורמוני המין.

באמצעות אירידיולוגיה ניתן לאבחן סימנים בעין למחלות קשורות ותסמינים שונים, פגיעה בהיפופויזה או בהיפותלמוס, תפקוד לקוי של הכליות, הכבד או שימוש בתרופות הגורמות להשפעה על המערכת האנדוקרינית ועל הפרולקטין בדם. אבחון נכון בזכות שינויים בצבע העין, אזורים כהים על הקשתית וסימנים נוספים אפשרי בכל גיל ובכל מצב בריאותי.

זהו פתרון חשוב שיכול להוביל לריפוי או לכל הפחות להקלה בסימפטומים מתוך ראייה מערכתית כוללת. עבור מרבית המטופלים יש בכך כדי להביא לשיפור ניכר באיכות החיים היום יומית הן פיזית והן נפשית.

דילוג לתוכן