אירידיולוגיה – למי השיטה מתאימה?מסורות רבות ושונות עתיקות יומין מתבססות על הפתגם כי העיניים הן ראי לנשמה, אירידיולוגיה היא שיטה מדעית ניתוחית החוקרת את המבנים של קשתית העין ובאמצעותם היא מאבחנת מצבי גוף, מצבים בריאותיים ומגלה חולשות ונקודות הדורשות תשומת לב מיוחדת.

הקשתית היא מבנה בעין (החלק הצבעוני של העין) אשר שונה בהכרח בין בני האדם ולא ניתן למצוא שתי קשתיות זהות, מבנה זה כה ייחודי עד שהוא משמש לאמצעים ביטחוניים וכאמור במשך מאות שנים היווה אמצעי לאיתור מצבים בריאותיים של אנשים בעברם, בהווה או בעתיד.

מהי אירידיולוגיה?

אירידיולוגיה היא שיטת אבחון בעלת היסטוריה עתיקה ועדויות לקיומה ושימוש בה נמצאו אצל המצרים הקדמונים וכיום ממצאים המציגים כמרים החוקרים את עיני פרעה נמצאים במוזיאונים המצריים. פרסום ראשון על ניתוח מדע זה נמצא בספר אשר נכתב בידי פיליפוס מיינס בשנת 1760 בו מוסברות תכונות האירידיולוגיה ומוצגת הקביעה כי העין מכילה מידע בעל ערך רב אודות הגוף.

האירידיולוג הראשון על פי הממצאים, היה ד"ר איגנץ פון וון פצלי אשר גדל כילד בהונגריה והסיפור מספר כי דרך על רגל של ינשוף והבחין בסימן שחור אשר הופיע בעינו ושהשתנה בצבעו לאחר זמן מה. פון פצלי למד בבית הספר לרפואה של וינה והתעניין בקשר שבין מראה ומבנה העין לנושא הבריאות.

הוא השקיע זמן רב בלימודים של חלקי העין לפני ואחרי ניתוחים ולאחר שהעמיק בנושא, פרסם תגליות בתחומי הרפואה ואומנות הריפוי. ההקמה וההכרה הרשמית באירידיולוגיה התקבלה בשנת 1880 ועם השנים תחום זה התפתח וסיפק תובנות לגבי חוזקות וחולשות הקשורות בבריאות האדם.

אופן הפעולה

בהגדרה, האירידיולוגיה היא מחקר קשתית העין למטרות רפואיות, הקשתית בנויה מסיבים ופיגמנטים המשקפים מצבים פיזיים ונפשיים. כאשר הגוף או חלקים בו נמצאים במצב של חולשה, העצב האחראי על הפעלת הקשתית נמצא בנסיגה ואתו נמשכות שכבות של סיבים המרכיבות את צבע הקשתית תוך השארת סימנים חשוכים הנקראים נגעים.

כל איבר בגוף מיוצג בעין באזור ספציפי ומוגדר מה שמאפשר לאירידיולוג לזהות מצבים של חולשה או פעילות יתר ובכך למנוע בעיות רפואיות עתידיות. האירידיולוג מזהה מצבים פיזיים ונפשיים המתבטאים בתסמינים או עלולים בעתיד לעורר כאלה וכן גורמים בריאותיים אשר משפיעים על תגובת האדם לסביבה.

פעולת האבחון יכולה להצביע על חלקים בגוף, איברים או מערכות אשר בהם עלולים להיות פגיעים ובכך יכול האירידיולוג להתריע לגבי מצבים וסיכון לפגיעות ככל שהאדם מתבגר.

למי מתאים אבחון אירידיולוגיה?

הענף משתייך לתחום הרפואה המשלימה ומתמקד באבחון מעמיק באמצעות התבוננות וחקר של מבנים, צורות ותבניות הצבעים בגלגל העין. האבחון כיום כולל מספר דרכים, חלק מהמטפלים מתבוננים בעיני המטופל בעזרת עיניהם בלבד ומגבשים אבחון לאחר תהליך של גיבוש הנתונים והסקת מסקנות. מטפלים אחרים בשיטה, מבצעים אבחון באמצעות מצלמה המאתרת צבעים ותבניות הנסתרים מהעין האנושית.

אבחון בשיטה זו עשוי להתאים למי שדוגל ומתחבר לטיפולים המשתייכים לרפואה המשלימה ולאנשים המאמינים בקשר בין איברי הגוף לבין ביטויים חיצוניים המצביעים על בעיות או קשיים. הטיפול מזהה את הסימנים הללו והתאם להם מותאמת צורת הטיפול. כיום השיטה מתקדמת ומשתכללת וניתן להיעזר בה באמצעים טכנולוגיים המאפשרים זיהוי ואבחון מדויקים.

האבחון מתאים לכל אדם ובמידה והוא מקבל את הממצאים המאפשרים לו למצוא פתרונות או שיש אנשים אשר יסתפקו בעצם הידיעה. המטופל יוכל לאחר האבחון להחליט האם הוא מאמץ את תוצאות האבחון או לא כאשר במקרים רבים המאבחן יוכל להמליץ גם על טיפול מתאים או שיפנה את המטופל להמשך טיפול אצל מטפל אחר בהתאם לתחום וסוג הבעיה המאובחנת.

דילוג לתוכן