14246730_xxlמערכת הנשימה אחראית על תהליך חשוב של אספקת חמצן אל הריאות ומשם (דרך מערכת הדם) לרחבי הגוף כולו. בנוסף, אחראית אותה המערכת גם על איסוף הפחמן הדו חמצי והעברתו אל מחוץ לגוף בזמן כל נשיפה ונשיפה.

במערכת הנשימה יכולות להיות אי סדירויות, תקלות ומחלות שונות שהן תוצאה של מספר גורמים. עישון של סיגריות (וכך גם נרגילות, סיגרים), זיהום ממקורות שונים, דלקות, מחלות ויראליות, אלרגיות – כל אלה יכולים לפגוע בריאות, ביכולת של הגוף לקבל את החמצן החיוני ולהביא לפגיעות נלוות, לעיתים רב מערכתיות וכאלה שמקצרות את תוחלת החיים.

באמצעות אירידיולוגיה ניתן לזהות נכונה את אופן ורמת התפקוד של מערכת הנשימה. אבחון מדויק על פי מפות קשתית אירידיולוגיות ובהתבסס על ניסיון קליני מאפשר זיהוי ולאחר מכן טיפול מתאים במגוון רחב של סימפטומים ובעיות, עם מיקוד בשורש המחלה או התסמין. כך, ניתן לשפר את תפקוד הריאות, להילחם בזיהומים, להתמודד עם עייפות מוגברת שמבוססת על קשיי נשימה ואפילו להתמודד טוב יותר עם התמכרות לסיגריות ועם נזקי העשן.

בחלק של הקשתית שפונה לכיוון האוזניים (בסביבות שעה 3 בעין שמאל ושעה 9 בעין ימין) ניכר היטב תפקוד הריאות ואזור בית החזה. שינויי צבע וכתמים שונים מורים על קיום מחלה או נזק וניתן גם לקבל מידע על היקף הנזק ומה ניתן לעשות כדי לשפר את המצב.

מצבי חולי במערכות הנשימה עימם יכולה האירידיולוגיה להתמודד

חלק מהחולים האסתמטיים סובלים מירידה ניכרת באיכות החיים וקושי לתפקד אפילו ברמת מאמץ נמוכה. אחרים סובלים מהתפרצויות לעיתים רחוקות, ללא פגיעה משמעותית באיכות החיים. באמצעות אבחון אירידיולוגי ניתן לאבחן את מצבו של כל מטופל לפני שמתאימים לו תוכנית טיפול. ניקוי הגוף מרעלים ושינוי סגנון החיים והפיכתו למאוזן יותר אינם עומדים בסתירה לטיפולים קונבנציונאליים והם יכולים לסייע להקטנת חומרת ההתקפים ולעתים גם להחלמה.

ברונכיטיס – לפרקים מופיעות מחלות דלקתיות שפוגעות בריאות ובנשימה גם ללא קשר למצבים אלרגיים. ברונכיטיס, למשל, שהיא דלקת שיכולה להיות חריפה ביותר, עשויה להיות דומה למדי בתסמיניה לאסתמה אולם הסיבות לקשיי הנשימה ואופן הטיפול שונים לחלוטין. בין החולים בברונכיטיס ישנם כאלה הנתקפים בשיעול שיכול להימשך זמן ארוך.

בקשתית העין ניתן לזהות רגישות מולדת לברונכיטיס וניתן גם לבדוק מתי המצב הקשה מצריך חיזוק מיוחד של הגוף. תזונה טובה יותר, התמקדות ברעלים בכבד ובאיברים נוספים (ולא רק בריאות) יקלו מאוד על התסמינים וניתן לחוות שיפור ניכר מאוד באיכות החיים ואף החלמה.

בעיות מעישון – עישון נחשב לפעולה ממכרת מאוד שמביאה עמה נזקים בריאותיים כבדים ביחד עם עליה בסיכון למוות מוקדם. לצד העובדה שכדאי מאוד להיגמל מהרגל מזיק זה, ניתן לעשות שימוש בכלי האבחון שמציעה האירידיולוגיה בכדי להקל על הגמילה, להקטין את הנזק ולהביא לשיקום של מערכת הנשימה וכלי הדם.

מי שמתקשה להיגמל מהסיגריות, כדאי לו לקחת בחשבון שלא רק ריח רע, פגיעה בתפקוד המינית, נזק לעובר, הצטברות של כיח ושיעול כבד הם תוצאה של עישון לאורך זמן. העישון נחשב גם לגורם מרכזי שמעלה את הסיכון לחלות בסרטן (סרטן הריאות, סרטן בוושט ועוד סוגים נוספים של סרטן). העישון מקשה מאוד על פעילות תקינה של הריאות שכן הוא מקשה פועל על יכולתו של ההמוגלובין שבדם להעביר את החמצן לכל אברי הגוף.

העישון ידוע גם כגורם לנזק ללב וכמגדיל סיכון להתקפי לב ושבץ. העישון פוגע בתהליך חילוף החומרים ויש ביכולתו לקשות על ספיגת ויטמינים ומינרלים שונים בגוף. ניקוי הגוף מרעלים בעקבות אבחון ארידיולוגי ביחד עם טיפול משלים תומך יכול להביא לשינוי ממשי באיכות החיים.

לאחר הטיפול מרגישים שיפור והקלה בנשימה, מרגישים רעננים ומלאי חיים ביחס לתקופה הקודמת ומקבלים חיזוק לתהליך של גמילה מעישון ביחד עם תחושת התחדשות ושיפור ניכר במצב הרוח הכללי.

נפחת – הריאות האנושיות פועלות (באופן כללי למדי) כמו בלונים שקולטים חמצן ולאחר מכן פולטים פחמן דו חמצני. כתוצאה מחשיפה למקורות זיהום, אסבסט, עשן סיגריות ואובך עשויים להיווצר חסימות של דרכי הנשימה ופגיעה בחלקים פנימיים של הריאות.

 נפחת של הריאות לא מאפשרת מעבר חופשי של אוויר, מופיעים תסמינים של קוצר נשימה ניכר (גם ללא מאמץ) וגם יכולתו של הלב לפעול ביעילות לאורך זמן נפגעת. שינוי מבני בריאות מאפיין נפחת מתקדמת ולמרות שלא תמיד המצב הפיך, ניתן בהחלט לפעול על מנת להקטין את הנזק ולמנוע החמרה.

באמצעות אירידיולוגיה ניתן לזהות את סוג הנזק שנוצר ולאחר מכן ניתן לבנות תוכנית טיפול שתשפר את תפקוד הריאות, תסייע לריפוי תהליכים דלקתיים, תקטין סימפטומים כמו שיעול כבד ותשפר את תפקודי הריאות בכלל.

דלקת ריאות – פגיעה דלקתית בריאות יכולה להיות תוצאה של גורמים שונים והיא יכולה במקרים מסוימים להוות גורם סיכון ממשי ואף להביא למוות ללא טיפול מתאים. דלקת ריאות יכולה להיות תוצאה של בקטריות, פטריות או וירוסים וכאשר לא מקבלים טיפול מבעוד מועד עשוי הדבר להוביל לאשפוז במצב קשה.

 המחלה מאופיינת בפגיעה דלקתית וזיהום בריאות, לעיתים עם תחושה של כאבים חזקים באזור בית החזה. בחלק מהחולים תורגש עליה בחום, יופיע שיעול כבד (שיכול גם להיות יבש) ויש שיופיעו גם עייפות יתר, כאבי ראש חזקים ושינוי בצבע העור.

מכיוון שלא תמיד קל לשייך תסמינים ראשוניים של דלקת ריאות למצב זה, חשוב לבצע אבחון מקצועי, למשל באמצעות אירידיולוגיה. זיהוי מהיר יאפשר מתן טיפול לפני שמתפתחים סימפטומים נוספים, לפני שחלה החמרה ולעיתים מזומנות גם לפני שהמצב מחייב טיפול אנטיביוטי.

דלקת סמפונות – הסמפונות מהוות חלק חשוב ממערכת הנשימה, כאשר דרכם עובר האוויר לפני שהוא מגיע לריאות עצמן. הסמפונות בנויים כמעין עץ מרובה ענפים וזאת על מנת להגדיל את שטח הפנים. דלקת באזור הסמפונות יכולה להקשות מאוד על נשימה חופשית ולעיתים מעורב בתהליך גם זיהום ויראלי.

 דלקת, ליחה, שיעול כבד יכולים להביא לאי נוחות רבה ולעיתים נוצרת חסימה ניכרת של הריאות וזאת, עד כדי הפיכת המצב לכרוני. על מנת להביא לשיפור ניכר ניתן לפנות לאבחון אירידיולוגי שיאפשר לאחר מכן טיפול ממוקד, במקור המרכזי של הבעיה ולא רק התמודדות סימפטומטית עם השיעול או הדלקת.

דלקת קרום הריאה – פלאוריטיס – בקרב מטופלים שונים נרשם קשר בין מחלות ראומטיות שונות לבין מחלות ודלקות בריאה. מחלות כגון דלקות מפרקים, למשל, עשויות להיות מלוות בפגיעה של ממש בריאות, יצירת של דלקות, נזק בכלי הדם שבריאות, שינויים מבניים ועוד.

דילוג לתוכן