איפה אפשר לעשות את הטיפולים?אירידולוגיה היא שיטה אבחונית המהווה חלק בלתי נפרד מעולם הרפואה המשלימה כיום. הבסיס לשיטה הוא זיהוי מצבו הגופני (ולעיתים הנפשי) של האדם, כמו גם הנטיות הגנטיות שלו, דרך התבוננות במאפיינים השונים של קשתית העין: התבנית, הצבע, הצורה וכן הלאה.

למרות שכל אדם יכול להעיף מבט בקשתית של כל אדם, ברור שכדי שהאבחון יהיה יעיל ומדויק כפי שהשיטה יכולה להציע צריך להכניס לתמונה את אנשי המקצוע.

שאלה שמעלים לא מעט אנשים המעוניינים לבצע אבחון בשיטת האירידולוגיה היא היכן בדיוק הם יכולים לעשות זאת. למרות שההיצע בישראל עדיין מצומצם ביחס לתחומים אחרים בקשת הרפואה המשלימה, ניתן למצוא מספיק מקומות כשהמגמה הכללית היא מגמת התרחבות.

הפתרון: אנשי מקצוע ומכונים

אירידולוגיה מצריכה איש מקצוע הבקיא באופן מלא ברזי השיטה. המשמעות הישירה של כך היא צריך ליצור קשר עם מאבחן בשיטה, שיכול להתמקד בה באופן בלעדי אבל גם בנושאים אחרים מקשת הרפואה המשלימה.

יש בישראל לא מעט מאבחנים אירידולוגיים, המספקים את שירותיהם באופן פרטי בקליניקות הפזורות בכל רחבי הארץ, מצפון ועד לדרום. חשוב לבחון בכל מקרה את הניסיון המקצועי של בעל המקצוע ואת ההכשרה שעבר בתחום, תוך רצון שהם יהיו מקיפים ככל האפשר.

אופציה אחרת היא לגשת למכוני אבחון וטיפול מקיפים יותר הפועלים בשדה המשחק של הרפואה המשלימה. שם ניתן לעבור את האבחון המלא של הגוף ולבנות תכנית טיפולים המותאמת באופן אישי למאפייני האדם הספציפי. העובדה שמגוון טיפולים ניתנים כאן תחת קורת גג אחת מהווה יתרון מבחינת המטופלים, שיכולים לקבל מענה לכל צורך שלהם בלי להתרוצץ בין יותר מדי מומחים או מרכזים רפואיים.

בהערת אגב יש לציין במקרה הזה שטיפול בבעיות המתגלות באמצעות אבחון אירידולוגי מבוסס פעמים רבות על פתרונות אלטרנטיביים, דוגמת שינוי הרגלי התזונה, כך שהפנייה למקום אחיד בו נעשים האבחונים והטיפולים יכולה להיות יתרון משמעותי.

בתי החולים

אנחנו עדים לשינויים בגישה הכללית של גורמי הרפואה הקונבנציונלית לזו האלטרנטיבית, כאשר כיום רפואה משלימה היא ממש לא  "מילה גסה". הרופאים מקבלים הרבה יותר בפתיחות מטופלים השוקלים לעבור טיפולים אלטרנטיביים ולפעמים גם ממליצים בעצמם על טיפולים אלטרנטיביים לצד אלה המסורתיים יותר.

אם בוחנים את המענה המסופק כיום על ידי בתי החולים מבחינת אירידולוגיה, נראה שהדרך עוד ארוכה. בתי החולים אינם מספקים פתרונות אירידולוגיים ולא נוטים להפנות את החולים המגיעים אליהם לבדיקות בתחום. הצוות של בתי החולים אינו כולל נכון להיום מומחים בתחום.

מה עם קופות החולים?

אנחנו רואים בשנים האחרונות מגמה לפיה קופות החולים מגדילות את היצע הפתרונות שלהן בתחום הרפואה המשלימה, בין אם ברמת הסדרים עם בעלי מקצוע ובין אם במתן שירותים או פתיחת מרכזים רפואיים דרך הקופה.

אם מתבוננים במענה שמספקות קופות החולים מבחינת אבחונים אירידולוגיים, עם זאת, התמונה חיובית פחות נכון לנקודת הזמן הנוכחית – זאת בדומה לתמונה שתוארה מעלה בבתי החולים. בבדיקה שערכנו טרם מצאנו קופת חולים המתייחסת בצורה ישירה לאירידולוגיה ושמספקת דרך לעבור את הטיפולים בתעריף מוזל באמצעותה.

יחד עם זאת, ברור שתחום הרפואה המשלימה בישראל ובעולם אינו קופא על שמריו אפילו רגע אחד. הביקוש ההולך וגובר לטיפולים ולאבחונים במסגרת הרפואה האלטרנטיבית, במקביל לרפואה המשלימה או אפילו במקומה, מגדיל את היצע האפשרויות.

אם רואים את הפופולאריות היחסית של אירידולוגיה בשנים האחרונות, יהיה זה ניחוש שאינו פרוע מדי לשער כי בעוד מספר שנים אנחנו צפויים לראות יותר מענה של קופות החולים, וגם גורמים אחרים, בתחום האירידולוגיה.

דילוג לתוכן