4905833_xxlעל פי ההגדרה הבסיסית של האירידיולוגיה, מדובר בשיטת אבחון המבוססת על תצפית בגלגל העין או ביתר דיוק – באיריס שהוא החלק הצבעוני של העין. עם זאת, הגדרה זאת רחוקה מלהביא להבנה מספקת של משמעות שיטת אבחון זאת, של הדרכים והכלים שבהן היא משתמשת וכן של היבטים חשובים נוספים כפי שנסקור להלן.

מפת גלגל העין

אבחון אירידיולוגי מקצועי יכול להתבסס על שתי דיסציפלינות שונות, שלא חייבות תמיד ללכת יחד. דיסציפלינה אחת מבוססת על שימוש במפות קשתית ודיסציפלינה שניה מבוססת על רעיון שנקרא קונסטיטוציות. כך מתבצע אבחון במפת גלגל העין.

מאבחנים שעושים שימוש במפות קשתית מבקשים בדרך כלל לגלות באופן מדויק את מצבו הנוכחי של המטופל, בהתאם לסימנים בגלגל העין שאותם משווים למפה כללית (שמתארת את היחס בין חלקי הקשתית לבין אזורים שונים בגוף). מפות קשתית נועדו פחות לתת תשובה לפוטנציאל גופני או לחולשה גנטית כללית כי אם לספק מענה למצבו הנוכחי של איבר מסוים (כגון לב, כבד, ריאות) או של מערכת פיזיולוגית שלימה (כגון מערכת החיסון, מערכת הלימפה, מערכת העיכול). המפה תספק תשובה לגבי קיומה של מחלה בהווה ולא פחות חשוב – לגבי הנזק הנוכחי או רמת החומרה (כגון הבדל בין גידול קטן לעומת קיום של גידול במצב מתקדם).

מאבחנים אירידיולוגים מסוימים שמים דגש לא על מצב בנקודת זמן ספציפית כי אם על נטייה כללית של הנבדק לפתח כעת או בעתיד ליקוי או מחלה, בהתבסס על הגנטיקה שלו ואף ניהול אורח חייו. בשיטה זו של בחינת קונסטיטוציות ניתן להיערך נכון בכדי להקטין נזקים עתידיים. ניתן למנוע מחלות או החרפה של נזק קיים וכן כמנוף לשינוי סגנון חיים.

אירידיולוגיה ממוחשבת

הפן המודרני של האירידיולגיה מתבטא בתהליך מחשוב מואץ שמאפשר למאבחנים לנצל תוכנות ייעודיות בכדי לשפר את תהליך העבודה ונקרא אירידיולוגיה ממוחשבת. הטכניקה הממוחשבת מעבירה את צילום הקשתית למחשב כך שניתן לבצע הגדלה של התמונה והרזולוציה. בנוסף, קל יותר להשוות בין ממצאים של נבדקים לאורך זמן ולהשוות שינויים לרעה או לטובה. נתן גם להשוות השלכות והתקדמות של טיפול שהומלץ לאחר אבחון מוקדם יותר.

סקלרולוגיה – אבחון בלובן של העין

מלבד אבחון אירידיולוגי המבוסס על תצפית אך ורק בחלק הצבעוני של העין ניתן להפיק לעיתים תועלת משילוב של דרך עבודה הנקראת סקלרולוגיה. שיטה זו מאתרת סימנים המופיעים על החלק הלבן של העין ואשר מצביעים גם הם על מצבים רפואיים ולעיתים אף נפשיים של הנבדקים השונים. במקרים מסוימים, שילוב הממצאים בין מצב ומראה הקשתית לבין מצב ומראה לובן העין, הוא הנותן את תמונת המצב המדויקת והשלמה ביותר.

אבחון על פי צבע העיניים

כחלק מתהליך אבחוני מדוקדק של העיניים ניתן להתייחס לא רק להבדלים בגוונים שמאותרים בקשתית כגון כתמים כהים או שינוי גוון נקודתי. ניתן להתייחס גם לצבע ולגוון השליט של העין ולאבחן את מצב המטופל על פי צבע העיניים. כל זאת שכן צבע העיניים, בין אם הן חומות, כחולות או ירוקות יכול לספק מידע וערך מוסף לגבי מאפיינים אישיותיים, נפשיים ואחרים של כל אדם ואדם.

אבחון עצמי

אין ספק שאירידיולוגיה במיטבה מבוססת על אבחון מקצועי ומדעי, שנעשה על ידי איש מקצועי בעל ניסיון קליני וידע נרחב. עם זאת, ניתן בהחלט לעשות שימוש בכלים של אבחון עצמי בכדי לגלות סימנים שונים שמחייבים בירור נוסף. באמצעות ראי ופנס קטן ניתן להאיר לתוך העין ולבדוק את הצבע של הקשתית, לבדוק את הקשתית נראית אחידה ויפה, לבדוק אם יש סימנים כהים או כתמים בחלק מהאזורים. גם אפליקציות סלולריות לאבחון עצמי כבר הועלו לרשת האינטרנט. אולם, אין ספק שלא מדובר בתחליף מושלם לאבחון מקצוע.

דילוג לתוכן