גסטריטיס, כיב קיבה דלקת בקיבה או גסטריטיס וכיב קיבה המכונה בפי העם אולקוס הן תופעות לא נעימות המופיעות בקיבה, כאשר דלקת קיבה ממושכת עלולה לגרום לכיב קיבה שהוא בעצם פצע הנוצר ברירית המצפה את הקיבה.

מה גורם להיווצרות התופעות? כיצד אפשר למנוע או לטפל ואיך מסייעת האירידיולוגיה באבחון ובטיפול?

מה גורם לגסטריטיס ולכיב קיבה?

פעולת העיכול נעשית בקיבה באמצעות חומצות חזקות. רירית הקיבה המצפה את הקיבה מוגנת מן החומצות הללו באמצעות מנגנוני הגנה שיש לה. במידה ונפגעים מנגנונים אלה נוצרת דלקת. הפגיעה ברירית נעשית לרוב מזיהום על ידי חיידק הנקרא הליקובקטר פילורי.

החיידק מצוי בקיבתם של אנשים רבים אך לא תמיד הוא פעיל. גם שימוש במשככי כאבים שהם נוגדי דלקת לא ממשפחת הסטרואידים (NSAIDS)  יכול לעודד היווצרות דלקת. כיב קיבה נוצר, כאמור, בעקבות דלקת שלא טופלה היטב. לכן חשוב לטפל בדלקת לפני שנוצר פצע.

מהם התסמינים של גסטריטיס וכיב קיבה?

התסמינים של גסטריטיס הם כאבים בבטן העליונה שלאחר אכילה יכולים להחמיר או דווקא להתמתן. אם הדלקת מחמירה נוספות גם בחילות ואפילו הקאות. גם כיב קיבה בא לידי ביטוי בכאבים בבטן העליונה, מעין תחושת צריבה הדומה לתחושה של מגע של פצע פתוח עם מלח למשל. כאב זה נובע מהמגע של הפצע עם חומצת הקיבה ולכן הוא מורגש יותר כשהקיבה ריקה. אל הכאב יכולות להתווסף גם בחילות או הקאות.

איך מאבחנים גסטריטיס וכיב קיבה?

את שתי התופעות ניתן לאבחן באמצעות בדיקה לנוכחות החיידק הליקובקטר פילורי שהוא כאמור הגורם המרכזי לגסטריטיס וכיב קיבה. את החיידק ניתן לזהות בבדיקת דם, בדיקת צואה וגם בדיקת נשיפה. ניתן גם לבדוק באמצעות גסטרוסקופיה בה ניתן לראות את הקיבה ולהבחין בדלקת או בפצע.

איך מטפלים בגסטריטיס וכיב קיבה?

הטיפול בשתי התופעות נעשה באמצעות אנטיביוטיקה במידה והגורם להן היה החיידק. במידה ולא, הטיפול יהיה טיפול תרופתי להורדת החומציות בקיבה על מנת לאפשר לכיב להתרפא או לרירית להחלים ובכך לרפא את הדלקת.

בנוסף, יש להתאים את התזונה ולאפשר למקום להתרפא מן הדלקת או הפצע. מזונות חומציים מאוד כמו עגבניות, מזונות עתירי שומן (רווי), אוכל חריף ואלכוהול יקשו על החלמת האזור. גם לאחר ההחלמה מומלץ להפחית במזונות אלה.

איך יכולה האירידיולוגיה לסייע באבחון?

האירידיולוג רואה את על גבי הקשתית את מיקומה המדוייק של הקיבה שהוא הצמוד ביותר לאישון. בהסתכלות בקיבה נעשה אבחון כיצד נעשה תהליך העיכול, האם ישנם אנזימים שחסרים לפירוק המזון וגורמים עם הזמן להיווצרות הדלקת.

על פי אזור הכאב והחולשה הנראים על גלגל העין ניתן להבחין מהו האזור הרגיש בקיבה, למשל האם זהו האזור  הקדמי או האחורי. את כל אלה ופרטים נוספים שיצביעו על שורש הבעיה יוכל האירידיולוג לאבחן ובהתאם לכך להציע טיפול.

איזה טיפול יציע האירידיולוג?

האירידיולוגיה היא לפני הכל שיטת אבחון. על סמך האבחון המדויק דרך קשתית העין יכול האירידיולוג להציע סוגי טיפול שונים ולשלב ביניהם. גורם מרכזי במצבנו הבריאותי בכלל ומצב מערכת העיכול בפרט הוא המזון הנכנס לגופנו. לכן חלק חשוב מהטיפול הוא בניית תכנית תזונתית הכוללת מזונות שייטיבו עם הקיבה ויחזקו את יכולותיה לפרק מזון בצורה טובה יותר.

בנוסף יכול האירידיולוג להמליץ על טיפול הומיאופתי שיחזק את המערכות החלשות, תוספי תזונה הכוללים מינרלים וויטמינים שחסרים לחיוניות מערכת העיכול ומערכת החיסון. גם דיקור סיני, פרחי באך ושיטות נוספות יכולים להיכלל בטיפול המקיף שרואה באולקוס או בגסטריטיס רק סימפטומים לבעיה עמוקה יותר.

דילוג לתוכן