מה עלות הטיפול? אירידולוגיה – אבחון של בריאות האדם או אפילו נטיותיו הגנטיות בעזרת התבוננות בקשתית העין – היא אחת השיטות המסקרנות ביותר כיום של רפואה אלטרנטיבית.

למרות שאין לה בסיס מחקרי או מדעי מוצק, יש מספר הולך וגובר של אנשים שפונים אליה על מנת לברר את מצבם. הם יוכלו להישבע שהאירידולוגיה היא שאפשרה להם להבין ממה הם סובלים לא פחות מאשר שיטות האבחון המסורתיות יותר.

במאמר הבא נתייחס לנקודה שחייבים לקחת בחשבון במקרה של אירידולוגיה, והיא העלות הכרוכה בכך. למרות שאין תשובה חד משמעית, כן ננסה לתאר בפניכם את חוקי המשחק העיקריים.

ממה מושפע מחיר אבחון אירידיולוגי?

כמו כל תחום אחר בעולם הרפואה, בין אם הרפואה הקונבנציונלית ובין אם האלטרנטיבית, המחיר של אבחון אירידיולוגי עשוי להיות מושפע מלא מעט פרמטרים. זה מתחיל עם הגורם שמבצע את האבחון, שהוא למעשה המשתנה העיקרי שמשפיע כאן על המשוואה.

כלל האצבע הוא שמאבחן ששמו הולך לפניו בתחום, וכזה שיש מאחוריו הרבה שנות ניסיון, צפוי לגבות סכומים גבוהים יותר מאשר מאבחנים מתחילים. גם למקום בו מבצעים את הטיפולים – למשל קליניקה או בית המטופל – עשויה להיות השפעה על המחיר.

התחום של אירידיולוגיה בישראל אינו מפוקח, כך שגם אם תחפשו היטב אתם לא צפויים למצוא מחירון שמחייב את בעלי המקצוע או שבעלי המקצוע נוטים להיצמד אליו. בהערכה גסה אפשר לטעון שמדובר בעלויות שממש לא נוטות להיות גבוהות יתר על המידה.

ברוב המקרים יתבסס האבחון על סדרה קצרה של מפגשים – שניים או שלושה מפגשים – כך שהעלויות לא צפויה לעבור את הסכום של כמה מאות שקלים. יחד עם זאת ישנם מצבים בהם יש צורך בתכנית מקיפה יותר של אבחונים, שמתפרסת על פני שבועות ארוכים. לעובדה הזו צפויה להיות השפעה על תג המחיר, שעולה בהתאם.

נראה שברוב המקרים הסכום שמשלמים יהיה בעל שלוש ספרות, אם כי בתכניות אבחונים מקיפות במיוחד ייתכן שתידרשו להוסיף ספרה אחת למחיר שאתם משלמים.

הבעיה: התשלום הוא עליכם

בכל טיפול או אבחון רפואי אנחנו מחפשים אחר הגורם שיסבסד לנו אותם, באופן חלקי או מלא. בהרבה מאד מקרים כן נמצא מענה בפוליסת הביטוח המשלים של קופת החולים או לחלופין בביטוחי הבריאות הפרטיים. למרבה הצער, זו אינה התמונה במקרה של אבחון אירידיולוגי נכון להיום. לא ידוע לנו על ביטוחים משלימים של קופות החולים שמכסים באופן חלקי או מלא את האבחון הזה. הטיפולים האלה מטבע הדברים אינם כלולים כיום בסל הבריאות של מדינת ישראל.

המשמעות של כל אלה היא ברורה: את הסכומים עבור אבחון אירידיולוגי תצטרכו כמעט בכל המקרים לשלם בכוחות עצמכם, ללא סבסוד של גורם כזה או אחר. מה שכן, מדובר בתחום פתוח עם מספר הולך וגובר של אנשי מקצוע בתחום.

התוצאה היא שאתם בהחלט יכולים להיתקל בהנחות או במבצעים נקודתיים שיציעו לכם הוזלה משמעותית במחיר: הנחות בגובה עשרות אחוזים, קבלת טיפול במתנה לאחר סדרת טיפולים וכן הלאה.

ייתכן מאד שכבר בשנים האחרונות אנחנו נראה שינוי משמעותי מהבחינה הזו. כבר היום יש מספר רב של רופאים שתופסים את האירידיולוגיה כלגיטימית ורואים שיש לה יתרונות לא מבוטלים.

הצפי הוא לא שהאירידיולוגיה תחליף את מקומם של אמצעי האבחון המסורתיים, אבל בהחלט יכול להיות מצב בו היא תשולב באופן מסוים בהליך האבחון של לא מעט מצבים. כשזה יקרה ייתכן מאד שגם הביטוחים הפרטיים יכללו בתוכם התייחסות זו או אחרת לאירידיולוגיה, מה שיהפוך את החיים של המבוטחים לפשוטים פי כמה.

דילוג לתוכן